Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki to entuzjaści dzielnic, lokalni znawcy historii i dziejów miejsc, z którymi związane są ich dziecięce i dorosłe wspomnienia. Latem bezpłatnie oprowadzają mieszkańców Trójmiasta i turystów alternatywnymi, miejskimi szlakami – po Kolekcji Malarstwa Monumentalnego na Zaspie, po Dolnym Mieście, Biskupiej Górce, Nowym Porcie, Oruni, Oliwie i Wyspie Sobieszewskiej, a od tego roku także po Aniołkach!

Co roku w wakacje bezpłatnie oprowadzają po dzielnicach Gdańska, a wiosną i jesienią dokształcają się na dodatkowych wykładach i spotkaniach, by ich spacery zyskiwały nowe opowieści i ciekawostki. 

Poza sezonem letnim zapraszamy do spacerowania po dzielnicach Gdańska z przewodnikami przygotowanymi przez „Lokalnych”. Dostępne są poniżej, pod opisem każdej dzielnicy lub na stronie www.sklepikm.pl. Po kliknięciu w link pobiera się PDF z historiami, zdjęciami i ciekawostkami z danej dzielnicy. Z takimi materiałami można ruszać na samodzielne spacery!

 


Poniżej pełen spis dzielnic i przewodników w PDF. do pobrania.

Kolekcja Malarstwa Monumentalnego na Zaspie.

Od Zaspy wszystko się zaczęło. To po tej dzielnicy, szlakiem Kolekcji Malarstwa Monumentalnego, Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki oprowadzają od 2011 roku. Najstarsza trasa co roku przyciąga wielbicieli street artu, architektury i… lotnictwa.

– Zaspa jest jednym z największych w Polsce skupisk bloków mieszkalnych. Ogromne powierzchnie szczytowych ścian oraz otwarte, zielone przestrzenie układające się w charakterystyczny „plaster miodu” są doskonałym środowiskiem dla funkcjonowania wielkoformatowych malowideł, które czynią Zaspę jednym z najciekawszych miejsc w Gdańsku – mówi Jarek Orłowski, Lokalny Przewodnik po Zaspie. Dziś Kolekcja Malarstwa Monumentalnego to 59 wielkoformatowych murali o różnorodnej tematyce. Tę niezwykłą galerię można zwiedzać z jej gospodarzami – mieszkańcami osiedla. Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki zabierają mieszkańców i turystów na spacer szlakiem zaspiańskich murali, wprowadzają w tajniki realizacji 36-metrowych dzieł, dzielą się anegdotami związanymi z ich powstawaniem, a także opowiadają o ponad 40-letniej historii osiedla, jego założeniach urbanistycznych oraz lotniczej przeszłości miejsca.

Pobierz przewodnik po dzielnicy Zaspa!

Oliwa 

Oliwa jest piękną i nowoczesną, a jednocześnie szlachetnie starą dzielnicą Gdańska, w której w magiczny sposób współistnieją natura i kultura. Wszędzie dookoła: w kamienicach, zabytkach, na klimatycznych uliczkach, w szemrzących wodach potoku Oliwskiego, na wysokich wzgórzach i w cichych dolinach, zapisana jest długa i ciekawa historia. Przejdź się z nami Drogą do wieczności i posłuchaj o wybitnych mieszkańcach. Daj się uwieść nastrojom Ludolfiny. Odkryj miejsca do zachwytu i zadumy, z których roztaczają się niebanalne widoki. Posłuchaj opowieści pasjonatów i entuzjastów tej zabytkowej dzielnicy!

Pobierz przewodnik po dzielnicy Oliwa!

Pobierz drugą edycję przewodnika po dzielnicy Oliwa!

Nowy Port 

Nowy Port to wyjątkowa dzielnica, leżąca na północnym skraju Gdańska. Sąsiaduje z portem i kanałem Martwej Wisły. To tutaj Napoleon Bonaparte postanowił chwilę odpocząć, to tutaj rozpoczęła się II wojna światowa i Strajk Dokerów. Mury kamienic przechowują niejedną tajemnicę portowej osady. Gdzie znajduje się Kula Czasu albo rzeźba ryby pomuchel? Które podwórka kryją niepowtarzalną, lokalną atmosferę? Zapisz się na spacer z Lokalnymi Przewodnikami i Przewodniczkami, by odkryć Nowy Port na nowo.

Pobierz przewodnik po Nowym Porcie!

Pobierz drugą, zaktualizowaną wersję przewodnika w PDF i ruszaj odkrywać Nowy Port z Lokalnymi Przewodnikami i Przewodniczkami.

Orunia

Orunia to historyczna dzielnica Gdańska, położona między morenowymi wzgórzami, a polderami gdańskich Żuław. Bogata historia tego miejsca sięga niemalże okresu początków miasta. Znajdziecie tu niepowtarzalny, przedmiejski klimat, ciekawą architekturę z przełomu XIX i XX wieku, małą podcieniową kuźnię, przedwojenny słup ogłoszeniowy, ukryty pod ziemią rezerwuar wody oraz przepiękny Park Oruński. Tutejsze uliczki i zakamarki pamiętają wiele niesamowitych opowieści. Oprócz walorów historycznych, Orunia dysponuje także doskonałą przestrzenią do aktywnego wypoczynku na łonie natury.

Pobierz przewodnik po dzielnicy Orunia!

Dolne Miasto 

Dolne Miasto zmienia się co roku. Powstają nowe budynki lub rewitalizowane są kolejne kamienice. Zielone tereny Opływu Motławy dają wytchnienie przy upale i są miejscem na pikniki po rowerowych przejażdżkach. Jak dzielnica wyglądała w średniowieczu i dlaczego nazywana była Świńskimi Łąkami? Jak z miejsca, w którym odpoczywali bogaci mieszczanie (m.in. rodzina Uphagenów) zmieniła się w dzielnicę fabryk: tytoniu, alkoholu, skór…?

Materiały wydane wspólnie przez Instytut Kultury Miejskiej i Stowarzyszenie Opowiadaczy Historii Dolnego Miasta w Gdańsku znajdują się na: Pobierz przewodnik po Dolnym Mieście!

Biskupia Górka 

Spacerując brukowanymi uliczkami, pośród oryginalnych kamieniczek z przełomu XIX i XX wieku, można poczuć tu atmosferę przedwojennego Gdańska.
O skomplikowanej historii Gdańska, zabytkach, niezwykłych postaciach, legendach i anegdotach związanych z Biskupią Górką będzie można usłyszeć od Lokalnych Przewodniczek i Przewodników, zauroczonych tym miejscem. Pomogą oni spacerowiczom znaleźć najlepsze miejsce, z którego widać przepiękną panoramę Gdańska.

Pobierz przewodnik po Biskupiej Górce!

Wyspa Sobieszewska 

Wyspa Sobieszewska to trzecia pod względem wielkości wyspa polskiego wybrzeża. Oddzielona jest od lądu trzema ramionami Wisły: Śmiałą Wisłą, Martwą Wisłą oraz Przekopem Wisły. To miejsce ze wspaniałymi, dzikimi plażami i pachnącym żywicą lasem. W 2004 r. wyłowiono tu największy okaz bursztynu z pąklami na świecie. Wyspa Sobieszewska stała się dzielnicą miasta Gdańska w 1973 roku. Jest to obszar, na którym króluje przyroda. Znajdują się na niej dwa rezerwaty przyrody – Mewia Łacha i Ptasi Raj. Na spacerach będziecie mieli Państwo okazję zwiedzać różne zakamarki wyspy. Zanurzymy się w jej morski charakter spacerując po porcie w Świbnie, centrum Sobieszewa czy Górkach Wschodnich.

 

 

Przewodnik po Wyspie Sobieszewskiej w PDF. Do pobrania TUTAJ. To już siódma publikacja przygotowana przez Lokalnych Przewodników i Przewodniczki. Na stronie: http://ikm.gda.pl/lokalniprzewodnicy dostępne są przewodniki o Biskupiej Górce, Nowego Portu, Oruni, Dolnym Mieście, Oliwie i Zaspie. Do odbioru w IKM, oprócz przewodnika po Wyspie Sobieszewskiej, wciąż są te po Zaspie i Oliwie. Drukowany przewodnik można odebrać w siedzibie IKM przy ul. Długi Targ 39/40 w godz. 9.00 – 17.00 oraz siedzibie GAK Wyspa Skarbów przy ul. Turystycznej 3, w godz. 10.00 – 15.00.

Alternatywne spacery po gdańskich dzielnicach są bezpłatne, ale obowiązują zapisy. Zapisywać się można na stronie www.ikm.gda.pl/zapisy

Organizator: Miasto Gdańsk, Instytut Kultury Miejskiej

Partnerzy: Stowarzyszenie Biskupia Górka, Stowarzyszenie Opowiadacze Historii Dolnego Miasta w Gdańsku, grupa Od wyzwolenia do wolności, Fundacja Wspólnota Gdańska, GAK Stacja Orunia, GAK Wyspa Skarbów, GAK Plama.

Patroni medialni: Gazeta Wyborcza Trójmiasto, Trójmiasto.pl, Radio Gdańsk, Poznaj Świat.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych

Dowiedz się więcej! Zobacz filmy z udziałem Lokalnych Przewodników i Przewodniczek:

 

Patroni medialni:

Kontakt

Agnieszka Wojkowska

Agnieszka Wojkowska